. . . .
 
.
. . . . . . .
.
 
 
 
.
.
         Achievers 2018            Achievers 2017            Achievers 2016            Achievers 2015

     
.   .

*More than 50% Students secured 90% and above agg. marks.

*Kudos to Science stream for achieving 100% result with no failures

 

It's always said "Actions speaks louder than words".

We have actual 100% result in 10th board exams 2017-18 with no compartments or failures. We are proud of our students and teachers for setting a benchmark for all the other schools.

     
.   .
     
Lawrence & Mayo Public School, Kota
 INTERHOUSE COMPETITIONS PRIZE LIST 2018
(1)    INTERHOUSE TALENT HUNT (12 APRIL 2018) INDIVIDUAL COMPETITION
S.No. Group  Position Name of Student House  Class 
1 (VI-VIII) Ist   Niharika Khandelwal Prithvi VIII-B
2   2nd    Ananya Singh Akash VIII-D
            
1 (IX - X)  1st   Kanishk Rathore Prithvi IX-B
    2nd   Nikita Rajawat Agni X-C
           
(2)    INTERHOUSE ARTICLE WRITING (2 MAY 2018) INDIVIDUAL COMPETITION
1 (VI-VIII) 1st   Vaidehi Singh Agni VI-A
    2nd   Vishaka Suman Akash VI-A
            
2 (IX-X) Ist   Jahanvi Gautam Trishul IX-A
    2nd    Sonal Nawaria Akash X-B
           
(3)    INTERHOUSE ENGLISH DEBATE (2 MAY 2018) INDIVIDUAL COMPETITION
1 (VI-VIII) 1st   Jiya Yadav Agni VIII-C
2nd    Srishti Mishra  Trishul VIII-A
2 (IX-X) Ist   Sonal Nawaria Akash X-B
    2nd   Tanmay Sharma Prithvi IX-B
           
(4)    INTERHOUSE G.K.QUIZ  (7 JULY 2018) HOUSEWISE COMPETITION
1 (IX - X) 1st   Devesh Jain Trishul X-D
        Avni Jain Trishul X-D
        Akansha Dubey Trishul X-D
            
2 (IX-X) 2nd   Dhruv Surana Akash IX-B
    Lavish Yadav Akash X-A
        Aman Goyal Akash XA
           
(5)    INTERHOUSE SPELL BEE   (11TH JULY 2018) HOUSEWISE COMPETITION
1 (VI-IX) 1st   Somya Sharma Agni IX-A
        Nancy Rohida Agni IX-A
        Charvi Jha Agni VIII-B
    2nd   Bhuvan Khandelwal Prithvi IX-B
        Pratha Yadav Prithvi VI-B
        Nivedita Puri Prithvi VII-C
(6)  INTERHOUSE DIYA & CARD MAKING (24TH OCT. 2018) HOUSEWISE COMPETITION
1 (VI-X)
Diya Making
1st   Vaidehi Jain Akash VII-A
  2nd   Nishka Malav Trishul VIII-A
2 (VI-X)
Card Making
1st   Mumuksha Mewera Trishul VII-A
  2nd   Nikhil Mehta Agni VIII-A
           
(7)  INTERHOUSE SCIENCE QUIZ (8TH AUG. 2018) HOUSEWISE COMPETITION
1 (VI-VIII) 1st   Yashashvi Shringi Agni VI-B
        Saransh Jain Agni VII-C
        Charvi Jha Agni VIII-B
2   2nd   Nishant Gautam Akash VIII-C
        Ayush Nama Akash VIII-D
        Vishaka Suman Akash VI-A
            
1 (IX-X) 1st   Divyanshu Agarwal   Akash IX-C
        Prakriti Gaur Akash IX-D
2   2nd   Nikita Rajawat Agni X-C
        Garvit Agarwal Agni IX-B
(8)  INTERHOUSE SKIT COMPETITION-HINDI (5TH SEPT. 2018) HOUSEWISE COMPETITION
1   1st   Khushi Malav Trishul X-B
        Garima Nama Trishul IX-A
        Garima Meena Trishul X-B
        Kartik Jain Trishul X-D
        Adit Nandwana Trishul IX-A
        Amit Sharma Trishul X-A
        Abhishree Sharma Trishul IX-A
        Avni Jain Trishul X-D
        Jahanvi Gautam Trishul IX-A
        Sunil Nagar   Trishul IX-A
        Khushal Suman Trishul IX-A
        Chitransh Vaishnav Trishul IX-A
        Vaishnavi Chauhan Trishul IX-B
        Mahek Bulchandani Trishul IX-B
2   2nd   Anushka Saxena Prithvi IX-B
        Ayushi Sharma Prithvi IX-B
        Khushbu Gocher Prithvi IX-D
        Kanishk Rathore Prithvi IX-B
        Deepak Solanki Prithvi X-A
        Girja Malav Prithvi IX-A
        Mahek Jain Prithvi IX-A
        Vaishnavi Rathore Prithvi IX-A
        Divyansh Gautam. Prithvi X-C
        Rajul Jain Prithvi X-C
           
           
           
(9)  INTERHOUSE MATHS QUIZ COMPETITION (29TH SEPT. 2018) HOUSEWISE COMPETITION
1 (VI-VIII) 1st   Ayush Nama Akash VIII-D
        Vaidehi Jain Akash VII-A
        Gaurav Sharma Akash VI-A
2   2nd   Tanmay Mishra Prithvi VIII-D
        Nivedita Puri Prithvi VII-C
        Lakshya Pratap Prithvi VI-B
1 (IX-X) 1st   Riya Gupta Trishul X-C
        Ayush Patidar Trishul IX-B
2   2nd   Sagar Mehta Prithvi IX-C
        Deepak Singh Prithvi X-A
           
(10)  INTERHOUSE SCIENCE EXHIBITION  COMPETITION
1 (VI-VIII) 1st   Tanmay Kapoor
  (Air Purifier)
Akash VI-A
    2nd   Kashish Sharma
  (Green Hous effect)
Prithvi VI-C
1 (IX-X) 1st   Shivam Yadav Trishul X-A
    Bio Methane Plant   Kamal Gocher Trishul X-A
      Ravi Nagar Akash X-A
2   2nd   Prashant Sharma Akash IX-C
    Drone   Sujal Vijay Trishul IX-C
        Sujal Hada  Agni IX-C


Lawrence & Mayo Public School, Kota
 INTER SCHOOL COMPETITIONS PRIZE LIST 2018-19
SAHODAYA DEBATE
S.No. Name of Student Class  Position
1   JAHANVI GAUTAM IX-A I
       
SAHODAYA ESSAY WRITING (JUNIOR)
1   ANANYA SINGH VIII-D I
       
SAHODAYA G.K. QUIZ
1   AYUSH NAMA VIII-D I
2   DHRUV SURANA IX-B  
       
BHARAT KO JAANO  (JUNIOR)
1   DEEPAK GURJAR VIII-A I
2   VIKRAM KUSHWAH VIII-A  
       
BHARAT KO JAANO (SENIOR)
1   DHRUV SURANA IX-B I
2   SURYABHAN SINGH  IX-C  
       
TERRE GREEN OLYMPIAD
1   DIVYANSHU AGARWAL  IX-C III
        
2   KARTIKEY GOYAL   VIII-D 63
       
TAEKWONDO (SPORTS)
1   NEELAM KUMAWAT V-B I
        
1   KOMAL KUMAWAT(BOXING)   VIII-B I
       
DAINIK EDITOR COMPETITION 
1   SAPNA RAMAN IX-A I
       
BHARTIYA GYAN SANSKRITI COMPETITION
1   HARSHIL JAIN VI-A I
2   KESHAV MALAV VII-B  
3   DEEPAK VIII-A  
4   INSUL VAISHNAV VI-B  
5   RAKASHITA MALAV VIII-D  
6   PRIYANSHU CHOUDHARY VII-A  
7   TANYA BHATNAGAR V-C  
8   DEVANSH POTTER V-C  
9   DIVYANSHU AGARWAL IX-C  
10   SURYABHAN SINGH IX-C  
11   SILPA NAGAR X-B  
12   AKANSHA DUBEY X-D  

 
 
 
 
Powered by : Gradient Softech